24 апреля, 2020

Ортези від українського виробника

Пацієнтам, що проходять реабілітацію в реабілітаційному центрі “Бобат центр”, команда наших фахівців здійснює підбір технічних засобів реабілітації та ортезів, що виготовляються ідивідуально. У батьків дитини є можливість вибрати вироби відчизняних або закордонних виробників, придбати ортопедичні вироби, або отримати через установи соціального захисту населення. Замовити ортези від українського виробника та зняти індивідуальні заміри для виготовлення ортепедичного виробу дитині за допомогою гіпсового зліпку можна безпосередньо в приміщенні Бобат центру. Наші фахівці можуть запропонувати ортези, що виготовляються на підприємстві «ProtoLife», що є спеціалізованим підприємством по виготовленню протезно-ортопедичної продукції, яке відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим Мінсоцполітики. Протезно-ортопедичне виробництво “ProtoLife” укомплектоване сучасними інструментами і обладнанням виробництва німецької фірми “Otto Bock GmbH”. При виготовленні складних і атипових протезно-ортопедичних виробів використовуються комплектуючі, матеріали і технології провідних світових фірм і вітчизняні комплектуючі, що відповідають кращим світовим стандартам. Всі вироби на підприємстві виготовляють за індивідуальним замовленням, для забезпечення максимально точної індивідуальної підгонки ортезів до анатомічних і біомеханічних особливостей тіла. Заміри та виготовлення даних ортезів в Бобат центрі проводить технік-ортезист Ковальский Євген Володимирович, який пройшов відповідне навчання технології виготовлення протезно-ортезних ортопедичних виробів на фірмі “Отто Бокк” (Німеччина) та в Українському науково-дослідному інституті протезування, протезобудування та відновлення працездатності (Харків).

Ортопедичні устилки

Виготовлення ортопедичних устилок відбувається на сучасному обладнанні, що дозволяє зробити індивідуальне моделювання з максимальним урахуванням особливостей стопи кожного пацієнта, а також є можливість корекції стопи в декілька етапів.

 

Моделі ортезів на нижні кінцівки

 

Для дитини з руховими порушеннями неврологічної природи в переважній більшості випадків показане застосуваня ортезів типу АФО – AFO (ankle foot orthosis) – це ортези, що забезпечують стабілізацію стопи та гомілки до коліна. Існує кілька різних типів ортезів АФО для різних біомеханічних цілей. Суцільний ортез гомілковостопного суглоба SAFO (solid ankle foot orthosis) міцно фіксує гомілковостопний суглоб і запобігає будь-якому руху в ньому. Динамічний ортез гомілковостопного суглоба DAFO (dynamic ankle foot orthosis) забезпечує стабілізацію суглоба у фронтальній площині. На відміну від моделей SAFO, цей ортез дозволяє виконувати дорсальне (тильне) згинання в гомілковостопному суглобі та частково обмежує підошовне згинання. Ортез HAFO (Hinged ankle foot orthosis) також є типом динамічного АФО, який дозволяє здійснювати дорсальне згинання стопи під час ходи за рахунок шарніру, який з’єднує частини ортезу між гомілкою та стопою. З іншого боку, HAFO також використовується для обмеження тривимірної рухливості гомілковостопного суглоба і зокрема обмеження руху суглоба в сагітальній площині. Ортез GRAFO (Ground reaction ankle foot orthosis) використовується для зменшення надмірного згинання коліна. Цей тип ортезів має суцільну частину нижче коліна (pre-tibial support), яка не дозволяє колінному суглобу рухатися вперед. Ортез PLS AFO (Posterior leaf spring ankle foot orthosis) використовується в основному при гіпотонії м’язів та “звисаючій” стопі, з метою контролю підошвового згинання стопи при ході для покращення функціональної якості руху. Усі ці моделі ортезів АФО мають різні характеристики, оскільки розроблені для конкретних цілей. Різні характеристики ортезів АФО відповідають конкретним потребам, які виникають внаслідок травм та захворювань, при церебральному паралічі, захворюваннях що супроводжуються м’язевою гіпотонією, спіна біфіда.

Ортез безшарнірний (тутор) на гомілковостопний суглоб – стопу

Ортез SAFO (solid ankle foot orthosis)  

Забезпечуює стабілізацію стопи та гомілки до коліна. Ортез позиціонує гомілковостопний суглоб та гомілку до коліна, обмежує  тильне та підошвенне згинання стопи. Деякі моделі залишають можливість переката стопи в передній частині.  На  внутрішній поверхні ортезу розташовані вставки з м’якого матеріалу, що захищає чутливі точки від тертя та підвищує зручність використання.

Покази:

 • необхідність стабілізувати гомілковостопний суглоб в вертикальному положенні, позиціонування гомілковостопного суглобу при функціональному навантаженні на нижні кінцівки, корекція положення стопи у дітей з ДЦП;
 • необхідність позиціонування гомілковостопного суглобу у спокої та під час сну, при стійкий еквінусній  установці стоп в результаті підвищеного тонусу м’язів нижніх кінцівок;
 • порушення тильного та підошовного згинання стопи пов‘язані зі зниженням тонусу м’язів нижніх кінцівок;
 • для стабілізації стопи та гомілки після оперативних втручань на гоміково-стопному суглобі;
 • для запобігання виникнення деформацій у пацієнтів, які більшу частину часу проводять в положенні сидячи чи лежачи.

  Ортез безшарнірний (тутор) на колінний, гомілковостопний суглоб – стопу

Іммобілізує колінний та гомілковостопний суглоб без можливості згинання та розгинання. Призначений для пацієнтів, у яких пасивно можна досягти повного випрямлення в колінному суглобі та прямого кута в гомілковостопному суглобі. Запобігає розвитку контрактур і деформацій в колінному та гомілково-стопному суглобах.

Покази:

 • ортопедичні травми, розтягнення, вивихи та переломи нижніх кінцівок;
 • використання після зняття гіпсової поязки або замість неї;
 •  при деяких терапевтичних в етапах при деяких неврологічних, ортопедичних захворюваннях;
 • стан після оперативного втручання при неврологічних, ортопедичних захворюваннях.

Ортез шарнірний на гомілковостопний суглоб – стопу

             

HAFO (Hinged ankle foot orthosis)

Ортез позиціонує гомілково-стопний суглоб, запобігає викривленню по осі суглоба і відновлює його функціональний рух. Рухливі частини ортеза з’єднуються  за допомогою шарніра, в залежності від обраного варіанту шарніра, дозволяє або повний рух – згинання та розгинання, або обмежує підошовне згинання.  Деякі моделі залишають можливість переката стопи в передній частині.  На  внутрішній поверхні ортезу розташовані вставки з м’якого матеріалу, що захищає чутливі точки від тертя та підвищує зручність використання

Покази:

 • необхідність стабілізувати гомілковостопний суглоб в вертикальному положенні, позиціонування гомілковостопного суглобу при функціональному навантаженні на нижні кінцівки, корекція ходи у дітей з ДЦП та іншими руховими порушеннями неврологічної природи;
 • порушення тильного та підошвеного згинання стопи пов‘язані зі зниженням тонусу м’язів нижніх кінцівок;
 • ослаблення тильного (дорсального) згинання стопи  без нестабільності коліна (версія з обмеженою підошвеним згинанням стопи)
 • підвищений м’язовий тонус, що спричиняє значне порушення вісі суглоба, плюсневих кісток та переднього відділа стопи під час ходьби
 • Надмірне підошвене згинання викликає ходу на пальцях ніг  (еквінус), за умови добре розвиненої навички ходи (версія з обмеженим підошовеним згинанням стопи)

Ортез шарнірний на колінний, гомілковостопний суглоб – стопу

 

Ортез для дитини, який охоплює всю нижню кінцівку та коригує положення нижніх кінцівок, осьові порушення в суглобах, запобігає деформації колінних суглобів та гомілковостопних суглобів. Застосовується при недостатньому контролі нижніх кінцівок при патології опорно-рухового апарату та нервової системи. Стабілізує всю нижню кінцівку у правильному положенні. За рахунок шарнірів можливий рух в колінному  та гомілковостопному суглобі.

.

Ортез на грудний, поперековий відділи хребта, кульшовий, колінний,  гомілковостопний суглоб – стопу  (апарат на обидві нижні кінцівки з корсетом)

 

Ортез призначений для допомоги в утриманні стабільного положення сидіння чи стояння, виконання крокових рухів у дітей та підлітків при недостатній стабільності і контролю тазу та нижніх кінцівок при неврологічних захворюваннях, що супроводжуються вираженою гіпотонією м’язів. Ортез є індивідуальним виробом для кожного пацієнта, можливості пацієнта визначають діапазон стабілізації тулуба. Завдяки своїй конструкції ортез дає можливість стабілізувати нижні кінцівки, таз і тулуб під час вертикалізації та навчання ходьби, сприяє профілактиці розвитку контрактур нижніх кінцівок, тазових розладів. Залежно від типу захворювання та медичних рекомендацій, пристрій обладнаний рухомими шарнірами стегна, коліна та стопи, з можливістю їх блокування та поступовим розблокуванням у процесі реабілітації. Низька вага конструкції підвищує комфорт під час використання.

Покази:

 • м’язова дистрофія,
 • spina bifida,
 •  атонічно-астатична форма церебрального параліча,
 • інші неврологічні та ортопедичні захворювання, що супроводжуються вираженою гіпотонією м’язів,
 • стан після оперативного втручання при неврологічних, ортопедичних захворюваннях.

 

 

 

Апарат  абдукційний з розпоркою